ΣΤΟΥΣ «8» ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Η Μπενφίκα νίκησε για δεύτερη φορά τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, αυτή τη φορά στη Ρωσία με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, επιστρέφοντας στα προημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 2012.
Οι Λουζιτανοί πήγαν να παίξουν στο «Πετρόφσκι» έχοντας την προίκα του 1-0 από το παιχνίδι της Λισσαβόνας, αλλά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 69ο λεπτό, όταν ο Χουλκ ισοφάρισε το σκορ της πρώτης συνάντησης μετά τη σέντρα του Ζιρκόφ.
Στο 85΄ όμως το όνειρο έσβησε για τους Ρώσους, όταν ο Ραούλ Χιμένες σούταρε πολύ δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Λοντίγκιν βρήκε την μπάλα η οποία στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκαϊτάν ισοφάρισε σε άδειο τέρμα.
Η πρόκριση είχε ήδη κριθεί υπέρ της ομάδας των Κώστα Μήτρογλου (έγινε αλλαγή στο 67′) και Ανδρέα Σάμαρη, όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, από ασίστ του σκόρερ ο Ταλίσκα έδωσε θριαμβευτική χροιά στην επιτυχία της ομάδας του γράφοντας το τελικό 1-2.