ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

Αγχωτική νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, 68-66, επί του Αρκαδικού λόγω των απουσιών των Βασιλειάδη, Σχορτσανίτη, για την 21η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πανηγύρισε το πρώτο θετικό αποτέλεσμα μετά από 6 σερί ήττες και θα παλέψει για παρουσία στην πρώτη εξάδα, μαζί με Ρέθυμνο, Κολοσσό και Απόλλωνα Πατρών (ισοβαθμούν όλοι με 30 βαθμούς, ένα βαθμό πίσω από την Κηφισιά που έχει 31).

Στην προτελευταία θέση που οδηγεί στην Α2 παρέμεινε ο Αρκαδικός με 26 βαθμούς. Πρώτος σκόρερ του «Δικέφαλου του Βορρρά» αναδείχτηκε ο Τέπιτς με 15 πόντους, 14 πρόσθεσε ο Μαργαρίτης, 13 ο Χάτσερ, αλλά ο Μάρκοβιτς (11π., 9ρ., 3ασ.) ήταν αυτός που μετά το 60-58 πέτυχε 5 σερί πόντους δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης 62-63.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε για 38 λεπτά στην Τρίπολη, καθώς ο Αρκαδικός τα έδωσε… όλα για να φτάσει σε μία νίκη (εκτός προγράμματος) που θα αύξανε τις πιθανότητες παραμονής. Μετά το 15-18 στο 10΄ (ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί με 10-18), ο Αρκαδικός πήρε το προβάδισμα, 22-21, αλλά οι Ντούβνιακ, Τέπιτς και Χάτσερ κράτησαν τον ΠΑΟΚ, 28-33 και 28-35. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 33-35, πάντως που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +9,μ 35-44, με τον Αρκαδικό να απαντά με σερί 5-0, 40-44. Με τον Κώττα να αποβάλλεται στο 27′ με 5ο φάουλ για τους φιλοξενούμενος, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Τσόχλα, 43-47. Οι παίκτες του Καστρίτη, όμως δεν είχαν σκοπό να παραιτηθούν και στο 30΄ ακολουθούσαν, από απόσταση αναπνοής, 47-51.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Αρκαδικός ισοφάρισε 51-51, ενώ προσπέρασε και 56-55, δια χειρός Καββαδά. Λίγο αργότερα, η ομάδα της Τρίπολης ξέφυγε και με +3, 58-55, αλλά ο Μαργαρίτης με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 58-58. Στο 38΄, ο Αρκαδικός είχε το προβάδισμα, 60-58, αλλά ο Μάρκοβιτς το είχε πάρει… προσωπικά και με δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 62-63.

Στο 39′, ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 62-66 (κι ενώ ο Κάμερον Τζόουνς είχε αστοχήσει σε δύο βολές). Άστοχος σε τρίποντο ο Τσόχλας, με τον Τέπιτς να παίρνει το ριμπάουντ, να κερδίζει το φάουλ. και να «γράφει» το 62-67, 31» πριν τη λήξη. Ο Αρκαδικός μείωσε σε 64-67. Στα 10» ο Ντούβνιακ διαμόρφωσε το 64-68 με 2/2 βολές και 2» λεπτά πριν το τέλος απλά ο Στεφανίδης διαμόρφωσε το 66-68. Ο Χάτσερ άστοχησε σε δύο βολές, αλλά πλέον είχε κριθεί η νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 47-51, 66-68

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καββαδάς 10, Βαν Όστρουμ 8 (2), Νουουτίνεν 2, Λι 3 (1), Λίτζιον 11 (1), Κ. Τζόουνς 18, Στεφανίδης 11 (1), Τ. Τζόουνς , Καλλινικίδης 3 (1), Τζουγκαράκης.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 15 (2), Μαργαρίτης 14 (2), Ντούβνιακ 3, Μάρκοβιτς 11, Χάτσερ 13 (1), Λιάπης, Κακαρούδης, Τσόχλας 8 (2), Δέδας, Κώττας 4.