ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο Ρέθυμνο του ΑΓΟΡ (77-73) και έκανε το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισαν το ημίχρονο όντας κοντά στο σκορ (36-40) αλλά από εκεί και πέρα οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στη νίκη πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με το σκορ να είναι στο 6-5 και τον ρυθμό πολύ κακό. Οι φιλοξενούμενοι συγκεντρώθηκαν και με μικρό σερί έφτασαν στο 6-13 για να απαντήσει το Ρέθυμνο με 10-0 σερί, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 16-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε αστοχία στην αρχή με τον ΑΓΟΡ να κρατάει τη διαφορά αλλά η είσοδος του Ουόρικ έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους οι οποίοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με μικρή διαφορά (36-40).

Ο Σφαιρόπουλος μάλλον… κατσάδιασε τους παίκτες του οι οποίοι στο 3ο δεκάλεπτο μπήκαν… φουριόζοι και συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να φτάσουν σε διαφορά ασφαλείας (49-66).

‘Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στα τελευταία λεπτά σε 71-75 (1:28» για το τέλος), με τον Αθηναΐου να δίνει την χαριστική βολή στους Κρητικούς.