ΜΕ …ΑΥΤΟΚΑΛΑΘΙ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΡΗΣ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Ο Άρης προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος χάρις στο… αυτοκαλάθι με το οποίο ο Ζερμέιν Μάρσαλ της Κηφισιάς ισοφάρισε εις βάρος της ομάδας του στη λήξη της πρώτης παράτασης!

Οι «κίτρινοι» νίκησαν στο Ζηρίνειο με 108-103 ύστερα από δύο παρατάσεις, έκαναν το 2-0 στη σειρά και θα παίξουν με το νικητή της σειράς Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν γενικά καλύτερη του Άρη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρέθηκε κοντά στο 1-1 αλλά ο Μάρσαλ, με το σκορ στο 95-93, έκανε το αδιανόητο.

Αρχικά υπέπεσε σε φάουλ στον ΜακΝιλ, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε (εσκεμμένα) στη δεύτερη, αλλά το ριμπάουντ κατέληξε στον Στίγκερς, στα 4΄΄ πριν τη λήξη.

Η μπάλα πήγε στον Μάρσαλ, ο οποίος άφησε άφωνο όλο το γήπεδο όταν αντί να επιτεθεί στην απέναντι πλευρά του γηπέδου έβαλε καλάθι στην ομάδα του!!!

Ο Άρης είχε εύκολη αποστολή πια και στη δεύτερη παράταση κυριάρχησε, με τον Ουότερς να σταματά στους 29 πόντους, ενώ είχε ακόμη 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αν και στην κανονική διάρκεια του αγώνα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, καθώς αστόχησε μόνος στο λέι απ της νίκης!

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34,  65-61, 81-81 κ.α. 95-95 α’ παρ., 103-108.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 24 (3), Χογκ 3, Ελ-Αμίν 25 (3), Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7 (1), Γκίκας 12 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6.

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 27 (2), Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝιλ 9, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουότερς 29 (2), Ζάρας 10 (3), Κοέν 13 (3), Μούρτος 8 (2).