ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο «GIANNIS»

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση στο ενεργητικό και συνέβαλε αποφασιστικά στη νίκη των Μπακς επί του Μαϊάμι με 114-108. Ο 21χρονος φόργουορντ είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 37:29 λεπτά συμμετοχής. Σημαντική συμβολή είχαν οι Τζαμπάρι Πάρκερ με 23 και Κρις Μίντλετον με άλλους 22 πόντους.

Οι Γουόριορς δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν 115-94 των Τζαζ. Οι πρωταθλητές έφτασαν τις 57 νίκες σε 63 ματς και έχουν δικαίωμα να κάνουν μέχρι τρεις ήττες στα 19 εναπομείναντα ματς της κανονικής περιόδου για να καταρρίψουν το 72-10 των Μπουλς από την περίοδο 1995/96.

Οι Καβαλίερς νίκησαν 120-111 στο Σακραμέντο, με τον Κέβιν Λοβ να έχει ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Κώστας Κουφός σε 10:49 είχε 5 πόντους (2/2 δίποντα, 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Βοστόνη-Μέμφις 116-96

Σάρλοτ-Νέα Ορλεάνη 122-113

Φιλαδέλφεια-Χιούστον 104-118

Μιλγουόκι-Μαϊάμι 114-108

Ντάλας-Ντιτρόιτ 96-102

Φοίνιξ-Νέα Υόρκη 97-128

Οκλαχόμα-Κλίπερς 120-108

Σακραμέντο-Κλίβελαντ 111-120