Τα προβλήματα λύγισαν τον ΠΑΟΚ

Ο Σχορτσανίτης στον πάγκο, Τέπιτς, Βασιλειάδης σε κακή μέρα, ο Χάτσερ ξύπνησε αργά, σχετικά φυσιολογική η ήττα του ΠΑΟΚ με 68-81 από την πολύ σκληρή Όλντεμπουργκ που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου παίρνει το 2ο εισιτήριο για τους «16».

Δεν υπήρχε ενέργεια, η απουσία του Σόφο δημιούργησε προβλήματα στο να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα, ενώ αυτή του ΠΑΟΚ φαινόταν άδεια, τα λάθη ήταν πολλά και παιδικά και γενικώς ο ΠΑΟΚ θύμισε τον Δικέφαλο στην έναρξη της σεζόν. Οι γηπεδούχοι άρχισαν με 1/6 τρίποντα και 8 λάθη στο 10λεπτο, βρέθηκαν στο -9 (19-28 στο 14΄) και με σερί 2-12 στο -15 (28-43 στο ημίχρονο). Όταν στο 2ο μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι και ο Κβάλε όλα τελείωσαν. Οι Γερμανοί με την σκληρή τους άμυνα, το τρανζίσιον και τις συνεργασίες πήγαν νωρίς στο +23, ο ΠΑΟΚ έχασε λέι απ προπόνησης, εκεί που χρειάστηκε τρίποντα, δεν τα είχε και παρέδωσε το πνεύμα χωρίς αντίσταση. Δεκάλεπτα: 15-16, 28-43, 45-65, 68-81

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 2, Λιάπης, Βασιλειάδης 9 (1/8τρ), Κακαρούδης 5, Τσόχλας 2, Δέδας 7, Μαργαρίτης 11, Κώττας, , Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς11, Χάτσερ 17

Όλντεμπουργκ: Κ. Κράμερ 12 (8κλ), Μασάντο 6, Ντ. Κράμερ, Σμόλντερς 9, Πρέπελιτς 6, Λόκχαρτ, Πόλντιγκ 10, Αλεξαντρόφ 9, Σβέθελμ 3, Κβάλε 15, Ντάγκινς 11