Δεν τα κατάφερε ο Άρης

Αδίκησε τον εαυτό του και αδικήθηκε. Ο Άρης γνώρισε την ήττα στο Βερολίνο από την Άλμπα με σκορ 82-67, ένα αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στα τελευταία δύο λεπτά από έλλειψη συγκέντρωσης μέσα στην ρακέτα, αλλά και από διαιτητικά λάθη, αφού μέσα σε ένα ημίχρονο οι ρέφερις χρέωσαν με μια τεχνική ποινή και τρία αντιαθλητικά φάουλ τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο Άρης μπήκε στο γήπεδο απολύτως συγκεντρωμένος και με συνοχή στην άμυνα. Γουότερς και Μακ Νιλ ήταν σε εξαιρετική μέρα επιθετικά και πήραν πρωτοβουλίες που τους βγήκαν. Στο 6’ ο Αμερικανός πλέι μέικερ έκανε το 8-10 με τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με συνεχή εναλλαγή στο προβάδισμα, αλλά το σημαντικό ήταν ότι ο Άρης ήταν… παρών! Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Γερμανούς να προηγούνται 21-20 και τον Άρη να αναζητά λύσεις από τους ψηλούς που δεν έρχονταν.

Το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου θύμισε… Μιλάνο. Η Άλμπα πίεσε, έκλεψε μπάλες και οδήγησε τον Άρη σε επιθετικό αδιέξοδο. Με σερί 12-0 προηγήθηκε με 33-20, παίρνοντας πολύτιμες λύσεις από τον Μιλοσάβλιεβιτς.

Η αντίδραση του Άρη ήρθε όταν στο σχήμα βρέθηκαν τρεις Έλληνες (Ξανθόπουλος, Μούρτος, Σίμτσακ). Μετά από ένα νεκρό πεντάλεπτο, οι κίτρινοι ξύπνησαν και σταδιακά επανήλθαν στο ματς. Ο Κοέν ήταν ο μοναδικός ψηλός που έδωσε λύσεις και στην άμυνα και στην επίθεση και το 34-22 (17’) έγινε γρήγορα 36-32 (18’) για να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο του Ξανθόπουλου στο 38-37.

Οι κίτρινοι μπήκαν με συγκέντρωση στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκαν με 42-47 (24’) αλλά η Άλμπα επέστρεψε εκμεταλλευόμενη το αντιαθλητικό φάουλ του Μακ Νιλ και την τεχνική ποινή του Ξανθόπουλου. Ισοφάρισε σε 47-47 (25’), αλλά ο Άρης είχε βρει ρυθμό. Ξέφυγε και πάλι με 47-52 με τον Γουάιτ να φωνάζει παρών, όμως οι Γερμανοί με τρίποντα πάνω σε άμυνα γύρισαν το ματς, προηγήθηκαν με 56-58 πριν ο Γουότερς με 2/2 βολές κάνει το 58-58 που ήταν το σκορ στο τέλος της περιόδου.

Ο Κικάνοβιτς ήταν αυτός που κράτησε όρθια την Άλμπα, πετυχαίνοντας πολύ δύσκολα καλάθια, πάνω σε άμυνα. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 63-60 (33’) και 65-62 (35’), ενώ ο Λόντσαρ με τρίποντο έκανε το 68-62 (36’). Δύο λάθη από τον  Μακ Νιλ έδωσαν την ευκαιρία στην Άλμπα να ξεφύγει με 8 (70-62), αλλά ο ίδιος ο Αμερικανός με τρίποντο μείωσε σε 70-65 (37’). Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρίες να μειώσουν κι άλλο, όμως δεν το έκαναν και έτσι η Άλμπα ξέφυγε με 74-65 (38’). Το κλείσιμο του αγώνα ήταν το χειρότερο δυνατό. Ο Κικάνοβιτς ευστόχησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, στην ίδια φάση ο Γουάιτ έκανε (δεύτερο) αντιαθλητικό, ο Μιλοσάβλιεβιτς έβαλε τις βολές και στην επόμενη κατοχή ο Κινγκ με τρίποντο έγραψε το 81-65! Από το… πουθενά και χωρίς να το αξίζει ο Άρης βρέθηκε να χάνει με μεγάλη διαφορά…

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 58-58, 82-67.

ΑΛΜΠΑ: Κινγκ 6 (2), Ακπινάρ 11 (1), Κικάνοβιτς 22 (10/14δπ.), Λόντσαρ 9 (1), Βάργκας 4, Βόλφαρθ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 16 (10ρ., 9ασ.), Τσέρι 3 (6ασ.), Γουάτ 7 (8ρ.).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 3 (1), Πελεκάνος, Γουάιτ 8, Γουότερς 20 (3/3β., 4/8δπ., 3/4τρ.), Ζάρας 2, Χάγκινς 2, Κοέν 5, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 20 (8/8β., 3/6δπ., 2/6τρ.).

Πηγή: basketplus.gr