ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ «ΜΠΑΡΤΣΑ», ΠΛΗΣΙΑΣΕ Η ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Διατήρησε την απόσταση των 8 βαθμών η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης, μετά τη νίκη των Καταλανών με 2-1 επί της Σεβίλης, στο «Καμπ Νόου», σε αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής της Primera Division. Mέσι και Πικέ, στο 31΄ και στο 48΄ αντίστοιχα πέτυχαν τα γκολ των «μπλαουγκράνα», ενώ το σκορ είχε ανοίξει για την ομάδα της πρωτεύουσας της Ανδαλουσίας, ο Βιτόλο στο 20΄.

Νωρίτερα, η Γρανάδα «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιουσέφ Ελ Αραμπί και το 1-0 στην έδρα της Λα Κορούνια. Στο 90΄ αποβλήθηκε Χερμάν Ντάριο Λουξ για τους γηπεδούχους.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε και η Αθλέτικ Μπιλμπάο χαμογέλασαν στην έξοδο στη Βαλένθια επικρατώντας 3-0 των «νυχτερίδων» στο «Μεστάγια». Έξι λεπτά χρειάστηκαν οι Βάσκοι και συγκεκριμένα στο 74΄ (Μερίνο), στο 77΄ (Μουνιάιν) και στο 80΄(Αντούριθ) για να πάρουν το «τρίποντο» και να φτάσουν τους 38 βαθμούς διατηρώντας ελπίδες εξόδου στην Ευρώπη (στο -3).

Νωρίτερα, η εκπληκτική Βιγιαρεάλ, που αφού απέκλεισε τη Νάπολι από το Γιουρόπα Λιγκ την περασμένη Πέμπτη, νίκησε στο «Μαδριγάλ» με άνεση τη Λεβάντε (3-0) και μείωσε την απόσταση που τη χωρίζει από τη Ρεάλ Μαδρίτης και την τρίτη θέση στους 2 βαθμούς! Το συγκρότημα του Μαρσελίνιο Γκαρθία «καθάρισε» τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, με τον Λεό Μπαπτιστάο να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό και τον Σάμουελ Καστιγέχο να διπλασιάζει στο 31ο. Στο 49΄ ο Άντριαν Λόπεθ έγραψε το 3-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι έχασε κάθε ενδιαφέρον, ειδικά μετά την αποβολή του Νταβίντ Ναβάρο στο 56΄, που άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Εϊμπάρ-Λας Πάλμας 0-1 (45+1΄ Πέδρο Μπίγας)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (53΄ Γκριεζμάν)

Χετάφε-Θέλτα 0-1 (71΄ Νολίτο)

Σπόρτινγκ Χιχόν-Εσπανιόλ 2-4 (20΄, 62΄ Κάστρο – 41΄ Μπουργκούι, 48΄, 58΄ Μορένο, 80΄ αυτ. Ερνάντεθ)

Μπέτις-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (14΄ 28΄ Κάστρο – 48΄, 51΄ Μανούτσο)

Σοσιεδάδ-Μάλαγα 1-1 (81΄ Αγκιρέτσε – 56΄ Κοπ)

Βιγιαρεάλ-Λεβάντε 3-0 (12΄ Μπαπτιστάο, 31΄ Καστιγέχο, 49΄ Λόπεθ)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-3  (74΄ Σαμπίν Μερίνο, 77΄ Μουνιάιν, 80΄Αντούριθ)

Λα Κορούνια-Γρανάδα 0-1 (24΄πεν. Γιουσέφ Ελ Αραμπί)

Μπαρτσελόνα-Σεβίλη 2-1 (31΄ Μέσι, 48΄ Πικέ – 20΄ Βιτόλο)